Údržba

Připravili jsme pro Vás několik užitečných rad jak pečovat o tiskárnu.

 

Údržba inkoustových tiskáren

Každá tiskárna se musí občas seřídit, obzvláště když se dlouho nepoužívala. Pokud se objeví čáry, nebo pokud jsou barvy matné, je potřeba zkontrolovat trysky. Tato údržba by měla být prováděna jen tehdy, když je skutečně nutná, protože se při ní spotřebovává určité množství inkoustu.

Nástroje k údržbě jsou k dispozici prostřednictvím ovladače tiskárny. Po spuštění je třeba nechat proběhnout celý proces a tiskárnu vypnout až po jeho dokončení.

 

Test trysek

Je-li tisk bledý anebo chybějí některé barvy, je třeba zkontrolovat, zda správně fungují tiskové hlavy. K tomuto účelu použijte nástroj, který vytvoří zkušební tisk k otestování trysek. Jsou-li na výtisku znatelné nedostatky, trysky se musejí vyčistit.

 

Čištění tiskových hlav

Pokud test trysek indikuje, že je třeba provést čistění, nebo že je tiskárna zcela ucpaná, musejí se vyčistit tiskové hlavy. Poté budou trysky znovu propustné. Proveďte raději několik testů trysek, někdy může být nutné provést čištění více než jedenkrát. Některé tiskárny nabízejí též možnost „důkladného čištění“.

 

Vyrovnání tiskových hlav

Jsou-li řádky a barvy posunuté, nebo při nesprávné světlosti a nechtěných prvcích v tisku, je třeba vyrovnat tiskové hlavy. Tímto procesem se hlavy znovu správně vyrovnají.

Pokud čištění a vyrovnání hlav problém nenapraví, měli byste se obrátit na výrobce a vyžádat si záruční opravu či cenu opravy. Pokud vaší tiskárně vypršela záruční lhůta, musíte se rozhodnout, zda se vyplatí tiskárnu opravit nebo koupit novou.

 

Údržba laserových tiskáren

Čištění laserových tiskáren je relativně jednoduché, za předpokladu, že víte, jak se provádí, a používáte správné pomůcky. V této části vám dáme několik jednoduchých tipů, které vám mají pomoci při čištění.

 

Než začnete

Než začnete, chceme vás upozornit, že na základě těchto informací je možné provést pouze jednoduché čištění laserové tiskárny. Pokud si nejste jistí, že čištění zvládnete, nebo v případě, že provedením takovéto údržby zanikne záruka, měli byste se obrátit na vyškolené servisní pracovníky nebo na výrobce.

 

Otázka bezpečnosti

Ačkoliv jsou laserové tiskárny k dostání v nejrůznějších tvarech a velikostech, zásadně používají tonery. Při čištění laserové tiskárny se musíte v každém případě vyvarovat kontaktu toneru s pokožkou a jeho vdechnutí. Tipy, které zde uvádíme, vám poradí, jak se při čištění laserové tiskárny vyvarovat přímého kontaktu s tonerem.

Tonerové částice jsou tak jemné, že někdy – když už se dostanou do vzduchu – potřebují více než 15 minut, než se znovu usadí. V prostorách s ventilátory nebo klimatizací mohou zůstat ve vzduchu po mnoho hodin. Abyste se vyvarovali jejich vdechnutí, v oblasti kde provádíte čištění, se musíte pohybovat co nejméně. Po čištění je navíc třeba opustit na několik minut okolí tiskárny. Při návratu se pohybujte pomalu a opatrně, otevřete okna a případný tonerový prášek na podlaze, stolech apod. vysajte vysavačem.

Další nebezpečnou částí u laserových tiskáren je přihrádka s fixačním válcem. Fixační válec se u tiskáren extrémně zahřívá, obvykle je proto z bezpečnostních důvodů opatřen krytem. Když kryt sejmete a válce se omylem dotknete, může dojít k popálení. Proto vám doporučujeme nechat tiskárnu před čištěním vypnutou po dobu alespoň jedné hodiny.

Stejně jako u všech elektrických zařízení dejte pozor na to, aby byl odpojený napájecí kabel, než začnete s prací.

 

Potřebné nástroje a pomůcky

Zde jsou nejdůležitější nástroje a pomůcky, které potřebujete k čištění tiskárny:

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace